آدرس موسسهتهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان خواجه نصیرطوسی، نرسیده به میدان سپاه ،روبروی کوچه طاهریان ، پلاک 219 (ساختمان شادی)واحد1 تلفن موسسه77615713-021   ، 77644804 - 021

اینستاگرام

           سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی ؛

        معاون سابق مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی 

 بنا به اعلام اداره منابع انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ، مشمولان دیپلم که در آزمون سراسری شرکت کرده اند تا پایان شهریور ماه فرصت دارند خود را برای تعیین تکلیف مشمولیت به پلیس + 10 معرفی نمایند و تاکید شده است که این معرفی به منزله اعزام بخدمت نیست .

    در تیر ماه هم که ستاد کل و سازمان وظیفه عمومی اعلام کردند مشمولان یک هفته پس از کنکور سراسری مهلت دارند تا خود را برای رسیدگی معرفی نمایند اعلام کردم که برابر تبصره 1 ماده 2 آئین نامه معافیت تحصیلی، مشمولان دیپلم خرداد و تیر ماه سال 98 تا پایان شهریورماه 99 فرصت دارند تا خود را معرفی نمایند و نیازی به اولتیماتوم هایی اینگونه نیست .

به نظر می رسد سازمان وظیفه عمومی و ستاد کل ، وظیفه خود دانسته اند که همزمان با سلب آرامش متقاضیان شرکت در کنکور توسط مجلس و دولت ، از غافله عقب نمانده و سهمی در این آشفته بازار و فشار روحی به مشمولان و خانواده آنان داشته باشند

   آنچه متاسفانه در سالهای اخیر شدت گرفته است دخالت ستاد کل در امور اجرایی وظیفه عمومی است که به نظر می رسد ناشی از ضعف دانش مسئولان سازمان وظیفه عمومی به مقررات یا اختیارات ذاتی سازمانی است ، این دخالت تا جایی است که صریح ترین حق مشمولان را که در آئین نامه معافیت تحصیلی مصوب هیئت وزیران تاکید شده در تیر ماه از آنان سلب کرده و در شهریور ماه بصورت قطره چکانی و البته با استرس به آنان می دهند و بدتر آنکه اعطای این حق نیز با منت صورت می گیرد که گویی ستاد کل لطفی به مشمولان کرده است .

     در دهه 80   سازمان وظیفه عمومی به پشتوانه معاونین توانمند خود ، به راحتی و درستی از اختیارات سازمانی استفاده می کرد تا جایی که مدیریت مشمولین ستاد کل امیدوار بود نقشی نیز برای آنان در ابلاغ  مقررات پیش بینی شود در حالی که از سالهای 93 به بعد این چرخه وارونه شده و سازمان وظیفه عمومی در انتظار ابلاغ اختیارات خود از سوی ستاد کل است و لذا می بینیم که در خصوص مهلت معرفی مشمولان دیپلمه ابتدا  دریادار رحیمی پور مصاحبه کرده و پس از ایشان نیز رئیس سازمان دقیقا همان مطالب را تکرار می کند .

 

سرلشگر باقری در دیداری که به همراه سایر فرماندهان نیروهای مسلح با رئیس مجلس داشتند اظهار داشت قانون خدمت وظیفه عمومی به اصلاحاتی نیاز دارد، زیرا در طول این سال ها اکثر محدودیت ها برای سربازان در قوانین دیگر رفع شده است و این افراد برای اخذ گواهینامه، وام و اشتغال مشکلی ندارند. این در حالی است که ۷۰۰ هزار نفر سالانه مشمول خدمت وظیفه عمومی می شوند، اما تنها نیمی از آنها به خدمت می روند.

پانوشت ( سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی) :

1 - اصلاحات قانون خدمت وظیفه عمومی آخرین بار در سال 90 در مواد محدودی که مورد نظر ستاد کل بود صورت گرفت که ظاهرا پاسخگوی نیارهای آن ستاد نبوده و بدنبال اعمال محدودیت های بیشتری در امتیازات مشمولین و خصوصا معافیتها هستند .

2 – ظاهرا سردار باقری عمدا فراموش کرده اند که سالانه حداقل 150 هزار نفر از مشمولین بعلل مختلف در شمول معافیت قرار می گیرند و تا زمانی که عزمی برای بهبود خدمت سربازی نباشد همچنان باید شاهد افزایش روز افزون عایبین و بی رغبتی برای اعزام به سربازی باشیم

                              مهلت اعزام مشمولان دیپلم تا یک هفته پس از کنکور تمدید شد

          دریادار دوم غلامرضا رحیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر  اعلام کرد: کلیه مشمولان وظیفه که در سال ۹۸ موفق به اخذ دیپلم شدند و مهلت معرفی آنان به خدمت وظیفه عمومی به پایان رسیده است می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند چرا که مهلت اعزام شأن تا یک هفته بعد از تاریخ انجام آزمون تمدید شده است.

        وی افزود: ممکن است جواب آزمون تا دو ماه بعد از آن طول بکشد اما داوطلبان باید در این مهلت یک هفته‌ای به پلیس +۱۰ جهت انجام مراحل اعزام مراجعه کنند.

        رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: این افراد بعد از مهلت یک هفته‌ای و انجام مراحل اعزام به خدمت به سربازی اعزام می‌شوند و دوره‌های آموزشی را طی می‌کنند و منتظر جواب کنکور می‌مانند. اگر در کنکور قبول شوند از ادامه سربازی ترخیص می‌شوند و به دانشگاه می‌روند ولی اگر در کنکور قبول نشوند باید سربازی شأن را ادامه دهند.

   پانوشت (سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی) :

     درتبصره 1 ماده 2 آیین نامه معافیت تحصیلی آمده است که "منظور از یکسال پس از فراغت برای مشمولان فارغ التحصیل خرداد ماه و تیر ماه ، یکسال تحصیلی پس از فراغت است که از مهر ماه شروع و تا پایان شهریور سال بعد ادامه می یابد. "

     همچنین در مقررات مورد عمل وظیفه عمومی تصریح شده "کلیه افرادی که در ماههای خرداد و تیر فارغ التحصیل می شوند در حکم فارغ التحصیلان شهریور محسوب شده و یک سال مهلت آنان برای پذیرش در دانشگاه تا پایان شهریور ماه سال بعد از فراغت خواهد بود . "

      با توجه به مقررات ذکر شده ،اصولا نیازی به چنین ابلاغیه ای که نتیجه ای جز نگرانی خانواده ها و مشمولان نداشته  و در صورت اعزام مشمولان بخدمت و ترخیص سربازان  هزینه ای به نیروهای مسلح تحمیل می کند ، نبوده است .

سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی؛

معاون سابق مشمولان و امور معافیتهای سازمان وظیفه عمومی

       خبرگزاری مهر در تاریخ 10/2/99 مصاحبه ای با رئیس محترم سازمان وظیفه عمومی را با کد خبر 4919756  منتشر کرده است :

       البته انتظار آن بود که بیانات سردارمهری دقیق، کاربردی و ابهام زدا می بود تا مخاطبان با مطالعه مصاحبه ، پاسخ برخی سئوالات مربوط را دریافت و معاونت اجتماعی سازمان مذکور نیز خبر را قبل از انتشار بازبینی می کرد تا چنانچه خبرنگار بدلیل عدم اطلاع از اصطلاحات تخصصی در درج مطالب دچار اشتباه شده باشد اصلاحات لازم صورت گیرد تا از بروز مشکل برای مشمولان جلوگیری شود .

      ابهامات موجود در خبر که احیانا بعضی ناشی از اشتباهات نگارشی و برخی نیزناشی از جامع نبودن مظالب گوینده است را در موارد زیر می توان بر شمرد :

                ." سردار تقی مهری، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وضعیت خدمت مشمولانی که امسال کنکوری بودند، اظهار کرد: برابر قانون کسانی که به سن ۲۰ سالگی می‌رسند، ۱۸ سال آنها تمام می‌شود و حداکثر تا ۲۰ سالگی باید وضعیت سربازی خود را معلوم کنند، البته از ۱۸ تا ۲۰ سالگی می‌توانند معافیت تحصیلی بگیرند."

    گذشته از اشکالی که در ابتدای سطر دوم وجود دارد چند نکته مورد غفلت قرار گرفته است اولا، مشمولان تا پایان 20 سالگی مجاز به تحصیل هستند نه تا 20 سالگی ، ثانیا ، چنانچه تا پایان 20 سالگی دارای معافیت تحصیلی باشند یکسال مهلت دارند تا وضعیت سربازی خود را روشن کنند بنا بر این تا پایان 21 سالگی برای معرفی مهلت دارند.

              " وی افزود: افرادی هستند که به عنوان به مثال امسال خرداد ماه امسال دیپلم می‌گیرند این افراد یک سال زمان دارد تا به خدمت سربازی بیاید یعنی تغییر تاریخ کنکور تغییری در وضعیت اینها ندارد چراکه تا خرداد سال آینده این افراد مهلت دارند تا دانشگاه قبول شوند.رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: بنابراین کسانی که در خرداد امسال دیپلم گرفتند یک سال زمان و مهلت معرفی دارند که برای خدمت سربازی بیایند. در واقع می‌توانند در کنکور امسال که مردادماه برگزار می‌شود، شرکت کنند. به گفته رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در حال حاضر دیپلمه‌ای نداریم که اجازه شرکت در کنکور را نداشته باشد چراکه هر کسی الان دیپلم گرفت یک سال فرصت دارد تعیین تکلیف سربازی خود را انجام دهد و یک بار هم کنکور را اجازه دارد شرکت کند."

          در این بیان نیز باید به چند موضوع مهم و کلیدی اشاره می شد که عبارتند از :

 1 – مشمولانی که قبل ازاتمام  سن 18 سالگی در مقطع متوسطه فارغ التحصیل شوند تنها 6 ماه فرصت دارند تا خود را برای رسیدگی به وضعیت مشمولیت معرفی نمایند بتا بر این حداقل متولدین 1/4/99 تا 1/10/99 امکان شرکت در کنکور را ندارند .

2 – مشمولانی که بعد از 20 سالگی در مقطع متوسطه فارغ التحصیل شوند مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه نیستند و باید خود را یرای رسیدگی به وضعیت سربازی معرفی کنند.

       "سردار مهری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا احتمال دارد ستاد کل نیروهای مسلح برای کسانی که کنکور سال گذشته را قبول نشدند و امسال قصد داشتند تا بار دیگر در کنکور شرکت کنند ولی به دلیل کرونا و تعویق آزمون‌ها این شانس را از دست دادند، مهلتی در نظر بگیرد تا بتواند از شانس خود استفاده کنند، گفت: این را مطلع نیستم مگر آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری از ستاد کل نیروهای مسلح درخواست کند و آنها تصمیم جدیدی در این باره بگیرند."

         هر چند که سوال خبرنگار از اساس غلط است ولی جواب صحیح آن بود که برابر آئین نامه معافیت تحصیلی مشمولانی که بعد از 18 سالکی و تا قبل از اتمام 20 سالگی در خرداد ماه فارغ التحصیل شوند تا شهریورماه سال بعد مهلت معرفی دارند و لذا تاخیر زمان کنکور سال جاری مشکلی برای مشمولان ایجاد نمی کند