آدرس موسسهتهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان خواجه نصیرطوسی، نرسیده به میدان سپاه ،روبروی کوچه طاهریان ، پلاک 219 (ساختمان شادی)واحد1 تلفن موسسه77615713-021   ، 77644804 - 021

اینستاگرام

 

سرلشگر باقری در دیداری که به همراه سایر فرماندهان نیروهای مسلح با رئیس مجلس داشتند اظهار داشت قانون خدمت وظیفه عمومی به اصلاحاتی نیاز دارد، زیرا در طول این سال ها اکثر محدودیت ها برای سربازان در قوانین دیگر رفع شده است و این افراد برای اخذ گواهینامه، وام و اشتغال مشکلی ندارند. این در حالی است که ۷۰۰ هزار نفر سالانه مشمول خدمت وظیفه عمومی می شوند، اما تنها نیمی از آنها به خدمت می روند.

پانوشت ( سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی) :

1 - اصلاحات قانون خدمت وظیفه عمومی آخرین بار در سال 90 در مواد محدودی که مورد نظر ستاد کل بود صورت گرفت که ظاهرا پاسخگوی نیارهای آن ستاد نبوده و بدنبال اعمال محدودیت های بیشتری در امتیازات مشمولین و خصوصا معافیتها هستند .

2 – ظاهرا سردار باقری عمدا فراموش کرده اند که سالانه حداقل 150 هزار نفر از مشمولین بعلل مختلف در شمول معافیت قرار می گیرند و تا زمانی که عزمی برای بهبود خدمت سربازی نباشد همچنان باید شاهد افزایش روز افزون عایبین و بی رغبتی برای اعزام به سربازی باشیم

                              مهلت اعزام مشمولان دیپلم تا یک هفته پس از کنکور تمدید شد

          دریادار دوم غلامرضا رحیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر  اعلام کرد: کلیه مشمولان وظیفه که در سال ۹۸ موفق به اخذ دیپلم شدند و مهلت معرفی آنان به خدمت وظیفه عمومی به پایان رسیده است می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند چرا که مهلت اعزام شأن تا یک هفته بعد از تاریخ انجام آزمون تمدید شده است.

        وی افزود: ممکن است جواب آزمون تا دو ماه بعد از آن طول بکشد اما داوطلبان باید در این مهلت یک هفته‌ای به پلیس +۱۰ جهت انجام مراحل اعزام مراجعه کنند.

        رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: این افراد بعد از مهلت یک هفته‌ای و انجام مراحل اعزام به خدمت به سربازی اعزام می‌شوند و دوره‌های آموزشی را طی می‌کنند و منتظر جواب کنکور می‌مانند. اگر در کنکور قبول شوند از ادامه سربازی ترخیص می‌شوند و به دانشگاه می‌روند ولی اگر در کنکور قبول نشوند باید سربازی شأن را ادامه دهند.

   پانوشت (سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی) :

     درتبصره 1 ماده 2 آیین نامه معافیت تحصیلی آمده است که "منظور از یکسال پس از فراغت برای مشمولان فارغ التحصیل خرداد ماه و تیر ماه ، یکسال تحصیلی پس از فراغت است که از مهر ماه شروع و تا پایان شهریور سال بعد ادامه می یابد. "

     همچنین در مقررات مورد عمل وظیفه عمومی تصریح شده "کلیه افرادی که در ماههای خرداد و تیر فارغ التحصیل می شوند در حکم فارغ التحصیلان شهریور محسوب شده و یک سال مهلت آنان برای پذیرش در دانشگاه تا پایان شهریور ماه سال بعد از فراغت خواهد بود . "

      با توجه به مقررات ذکر شده ،اصولا نیازی به چنین ابلاغیه ای که نتیجه ای جز نگرانی خانواده ها و مشمولان نداشته  و در صورت اعزام مشمولان بخدمت و ترخیص سربازان  هزینه ای به نیروهای مسلح تحمیل می کند ، نبوده است .

سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی؛

معاون سابق مشمولان و امور معافیتهای سازمان وظیفه عمومی

       خبرگزاری مهر در تاریخ 10/2/99 مصاحبه ای با رئیس محترم سازمان وظیفه عمومی را با کد خبر 4919756  منتشر کرده است :

       البته انتظار آن بود که بیانات سردارمهری دقیق، کاربردی و ابهام زدا می بود تا مخاطبان با مطالعه مصاحبه ، پاسخ برخی سئوالات مربوط را دریافت و معاونت اجتماعی سازمان مذکور نیز خبر را قبل از انتشار بازبینی می کرد تا چنانچه خبرنگار بدلیل عدم اطلاع از اصطلاحات تخصصی در درج مطالب دچار اشتباه شده باشد اصلاحات لازم صورت گیرد تا از بروز مشکل برای مشمولان جلوگیری شود .

      ابهامات موجود در خبر که احیانا بعضی ناشی از اشتباهات نگارشی و برخی نیزناشی از جامع نبودن مظالب گوینده است را در موارد زیر می توان بر شمرد :

                ." سردار تقی مهری، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وضعیت خدمت مشمولانی که امسال کنکوری بودند، اظهار کرد: برابر قانون کسانی که به سن ۲۰ سالگی می‌رسند، ۱۸ سال آنها تمام می‌شود و حداکثر تا ۲۰ سالگی باید وضعیت سربازی خود را معلوم کنند، البته از ۱۸ تا ۲۰ سالگی می‌توانند معافیت تحصیلی بگیرند."

    گذشته از اشکالی که در ابتدای سطر دوم وجود دارد چند نکته مورد غفلت قرار گرفته است اولا، مشمولان تا پایان 20 سالگی مجاز به تحصیل هستند نه تا 20 سالگی ، ثانیا ، چنانچه تا پایان 20 سالگی دارای معافیت تحصیلی باشند یکسال مهلت دارند تا وضعیت سربازی خود را روشن کنند بنا بر این تا پایان 21 سالگی برای معرفی مهلت دارند.

              " وی افزود: افرادی هستند که به عنوان به مثال امسال خرداد ماه امسال دیپلم می‌گیرند این افراد یک سال زمان دارد تا به خدمت سربازی بیاید یعنی تغییر تاریخ کنکور تغییری در وضعیت اینها ندارد چراکه تا خرداد سال آینده این افراد مهلت دارند تا دانشگاه قبول شوند.رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: بنابراین کسانی که در خرداد امسال دیپلم گرفتند یک سال زمان و مهلت معرفی دارند که برای خدمت سربازی بیایند. در واقع می‌توانند در کنکور امسال که مردادماه برگزار می‌شود، شرکت کنند. به گفته رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در حال حاضر دیپلمه‌ای نداریم که اجازه شرکت در کنکور را نداشته باشد چراکه هر کسی الان دیپلم گرفت یک سال فرصت دارد تعیین تکلیف سربازی خود را انجام دهد و یک بار هم کنکور را اجازه دارد شرکت کند."

          در این بیان نیز باید به چند موضوع مهم و کلیدی اشاره می شد که عبارتند از :

 1 – مشمولانی که قبل ازاتمام  سن 18 سالگی در مقطع متوسطه فارغ التحصیل شوند تنها 6 ماه فرصت دارند تا خود را برای رسیدگی به وضعیت مشمولیت معرفی نمایند بتا بر این حداقل متولدین 1/4/99 تا 1/10/99 امکان شرکت در کنکور را ندارند .

2 – مشمولانی که بعد از 20 سالگی در مقطع متوسطه فارغ التحصیل شوند مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه نیستند و باید خود را یرای رسیدگی به وضعیت سربازی معرفی کنند.

       "سردار مهری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا احتمال دارد ستاد کل نیروهای مسلح برای کسانی که کنکور سال گذشته را قبول نشدند و امسال قصد داشتند تا بار دیگر در کنکور شرکت کنند ولی به دلیل کرونا و تعویق آزمون‌ها این شانس را از دست دادند، مهلتی در نظر بگیرد تا بتواند از شانس خود استفاده کنند، گفت: این را مطلع نیستم مگر آموزش و پرورش یا هر نهاد دیگری از ستاد کل نیروهای مسلح درخواست کند و آنها تصمیم جدیدی در این باره بگیرند."

         هر چند که سوال خبرنگار از اساس غلط است ولی جواب صحیح آن بود که برابر آئین نامه معافیت تحصیلی مشمولانی که بعد از 18 سالکی و تا قبل از اتمام 20 سالگی در خرداد ماه فارغ التحصیل شوند تا شهریورماه سال بعد مهلت معرفی دارند و لذا تاخیر زمان کنکور سال جاری مشکلی برای مشمولان ایجاد نمی کند

در پی انتشار خبر امکان شرکت در آزمون وکالت بدون کارت پایات خدمت و گذاراندن دوره سربازی پذیرفته شدگان در واحدهای معاضدت قضایی محاکم و ادارات حقوقی دولتی، در صورت تصویب طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت، یکی از اعضاء هیات مدیره کانون وکلای مرکز، در گفتگو با خبرگزاری فارس، ایراداتی وارد کرده که ناشی از عدم اشراف به موضوع بوده است.
ایشان در این گفتگو تصریح کرده است که " افراد واجد معلومات نیز نمی توانند در بدو قبولی در آزمون وکالت به لحاظ فقدان تجربه عملی و بعنوان سرباز، مبادرت به ارائه خدمات مشاوره حقوقی در واحدهای معاضدت دستگاه قضایی و ارائه مشاوره در ادارات حقوقی سازمان های دولتی و خصوصی نمایند و قطعاً اگر چنین موضوعی اجرایی شود، شاهد فجایع زیادی در امر مشاوره حقوقی و راهنمایی های غلط و نادرست خواهیم بود. "
از سوی دیگر، سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح، حذف سربازی فارغ التحصیلان رشته حقوق را تکذیب کرده است.
اصل خبر برگرفته از تبصره چهار ماده یک طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت است که ۲۰ اسفند 1396 با بیش از ۸۰ امضاء نمایندگان در صحن مجلس اعلام وصول شد و هنوز کمیسیون قضایی نظر خودش را در این باره اعلام نکرده است. در این تبصره اشاره شده بود، برای آزمون وکالت، کارت پایان خدمت الزامی نیست و پذیرفته شدگان مرد می توانند دوره خدمت سربازی خود را در واحدهای معاضدت قضایی و یا ادارت حقوقی دولتی بگذرانند که معادل نصف دوره کارآموزی خواهد بود.
لذا پیرو بازتاب وسیع خبر یاد شده، نکات زیر جهت تبیین و روشنگری درباره موضوع ارائه می گردد.
۱- ایراد عضو محترم کانون وکلای مرکز، ناشی از نظریه منسوخ و اشتباهی است که معتقد بود، باید افراد روی کاغذ، پشت میز کلاس درس و و شرکت در آزمون تستی با حفظ محتوا به حرفه شغلی مسلط شوند. در حالی که مدتهاست این نظریه منسوخ شده و بویژه در خصوص حرفه، یادگیری در عمل ترجیح دارد. بنابراین جایگزین کردن حضور پذیرفته شدگان مرد در واحدهای معاضدت قضایی و یا ادارات حقوقی دولتی به جای دوره خدمت سربازی وظیفه عمومی در پادگان ها و یا مراکز غیر مرتبط، حتما به نفع جامعه و این افراد است.
۲- درخصوص ایراد مشاوره حقوقی بدون تجربه عملی هم باید گفت اولا این افراد در آزمون وکالت پذیرفته شدند و بنابراین با مدرک فارغ التحصیلی رشته حقوق و قبولی در این آزمون، از حداقل دانش مشاوره برخوردار هستند. ثانیا قرار نیست وکالت کسی را بر عهده بگیرند بلکه در حد بضاعت و معلومات به مراجعان، مشاوره می دهند ثالثا طبیعی ست ارجاع به این افراد از سوی متخصصین مربوطه و سرپرست واحد به اقتضاء موضوع و تسلط افراد صورت می گیرد. رابعا این دوره شبیه طرح پزشکان است و بیشتر جنبه کارآموزی غیر رسمی دارد. اگر به دلیل عدم تجربه از حضور این افراد در عرصه عمل جلوگیری کنیم، پس کی قرار است به آنها میدان بدهیم؟! خامسا، چطور همین الان کارآموزان وکالت می توانند وکالت افراد را با شرایطی بر عهده بگیرند و آنجا نگرانی از بروز فاجعه ای نداریم اما اگر همین فرد را برای طی دوره خدمت به واحدهای معاضدت قضایی و ادارت حقوقی دولتی بفرستیم، فاجعه به بار می آید؟
۳- به نظر می رسد، نگرانی اصلی این عضو هیات مدیره، همان است که در بخشی از گفتگوی ایشان تصریح شده ، اینکه این اتفاق باعث استقبال بیشتر از رشته حقوق و آزمون وکالت خواهد شد. این نگرانی که قبلا هم در موضوعات مختلف مطرح شده، ریشه در این نگرش اشتباه دارد که متولیان نهاد وکالت تصور می کنند، در فضای رقابتی ، سفره آنها کوچک تر می شود و به دلیل تعارض منافع، محدودیت ها و تنگ نظری هایی را اعمال می کنند. در حالی که اینگونه نیست و اتفاقا این بازار خدمات حقوقی رونق می گیرد. اگر در جهت سنجش و آموزش صحیح تحولی لازم است نباید به بهانه استقبال بیشتر مقابل آن تحول مطلوب ایستادگی کرد، چون بالاخره افرادی که شایستگی دارند پذیرفته خواهند شد، پس چه دلیلی دارد دانشجوی فارغ التحصیل جوان، با انگیزه و با دانش را ما به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت از آزمون وکالت محروم کنیم و بعد از دو سال مجددا او را به کلاس های مهارت تست زنی بفرستیم تا بتواند در آزمون شرکت کند؟ در حالی که جامعه می تواند از ظرفیت اثربخشی این فرد بلافاصله پس از تحصیل استفاده کند.
۴- اما موضع گیری سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت فعلی بوده و طبیعتا ایشان هم موضوع را تکذیب کردند و گفتند که حذف سربازی فارغ التحصیلان رشته حقوق اتفاق نیفتاده است. بنابراین، موضع گیری سردار کمالی با خبری که درباره طرح و وضعیت آینده در صورت تصویب منتشر شده، تعارضی ندارد.
۵- ضمن آن که مدتی است طرح سربازی داوطلبانه و حذف سربازی اجباری بصورت کلی در مجلس در دست بررسی بوده و موافقان و مخالفان آن به دفعات نشست و مناظره برگزار کرده اند و همین نشان می دهد که اجباری بودن سربازی از سوی مرجع قانونگذاری قابل حذف است. همانطور که تاکنون ۱۲۳ کشور سربازی اجباری را در کشورشان به سربازی داوطلبانه و حرفه ای تغییر داده اند که آخرین آن ها آلمان در سال ۲۰۱۱ بوده است و اکنون صرفا ۱۸ کشور هستند که مانند ایران سربازی اجباری بالای ۱۸ ماه دارند.
۶- ادعای تعارض حذف سربازی با اصل ۱۴۷ قانون اساسی هم صحت ندارد، چون اصل ۱۴۷ صرفا درخصوص امکان بکارگیری افراد و تجهیزات ارتش در زمان صلح در امور تولیدی، آموزشی و ... اشاره دارد و ضمنا تصریح می کند که این موضوع نباید به آمادگی رزمی خللی وارد کند. طرح سربازی داوطلبانه هم خللی به این موضوع وارد نمی کند و بنابراین حذف سربازی اجباری تعارضی با این اصل ندارد.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که وقتی ۹۰ درصد پرونده های قضایی بدون حضور وکیل حل و فصل می شود و فرصت های شغلی حقوقی منصرف از پرونده های قضایی هم بی شمار است، نباید با نگاه تنگ نظرانه و مضیق، مردم را از ارائه خدمات حقوقی محروم کرد. بلکه باید با درجه بندی و تخصصی کردن حرفه وکالت و پایین آوردن هزینه مبادله خدمات حقوقی، امکان شناخت موکلان را از حرفه و خدمات وکالتی و حقوقی بالا برد و از ظرفیت های جدید، فنآوری های نو و تحولات روز استفاده کرد.
حتما احراز صلاحیت و سنجش توانمندی داوطلبان اجتناب ناپذیر است، اما نباید آن را بهانه ای برای مشروعیت بخشیدن به انحصار شغلی به کار برد. جوانان با انگیزه بسیاری اکنون مستعد حضور در بازار خدمات حقوقی هستند که متاسفانه نگرش قیم مآبانه کانون های وکلا، این اجازه را به آنها نمی دهد.

منبع: خبرگزاری فارس