آدرس موسسهتهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان خواجه نصیرطوسی، نرسیده به میدان سپاه ،روبروی کوچه طاهریان ، پلاک 219 (ساختمان شادی)واحد1 تلفن موسسه77615713-021   ، 77644804 - 021

اینستاگرام

سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی - معاون سابق مشمولان و امور معافیتها 

بالاخره پس از حدود چهل روز از اتمام ثبت نام دارندگان امتیاز کسر خدمت ، سازمان وظیفه عمومی نحوه اجرای آن برای مشمولین را اعلام کرد .

بر اساس اعلام جانشین سازمان وظیفه عمومی مشمولینی که امتیاز آنان به 28 و 29 میرسد می توانند برای اخذ گواهی به یگانهای خدمتی والدین مراجعه کنند. 

برابر توافق ستاد کل و مجلس شورای اسلامی قرار است سالانه 20/000 نفر و در مجموع برنامه توسعه 100 هزار نفر از این امتیاز استفاده نمایند ، هر چند که در مصوبه برنامه توسعه ششم محدودیتی برای استفاده از این امتیاز در نظر گرفته نشده بود ولی مخالفت ستاد کل با اجرای آن ، مجلس را به قبول شرط ستاد کل مجبور نمود.

برابر اعلام سردار کمالی بیش از 340 هزار نفر در فراخوان اعلامی ثبت نام کرده اند و اولویت استفاده با سربازان حین خدمت ، دارندگان برگه آماده بخدمت و نهایتا مشمولان دارای معافیت تحصیلی است.، حال برابر اطلاعات شنیده شده مشمولانی که بیش از 24 امتیاز هستند بالغ بر 140 هزار نفر می باشند که چنانچه 40 در صد آنان موفق به ارائه مدارک لازم برای ادعای مطرح شده نداشته باشند تمامی سهمیه 5 سال آینده مشخص شده و مشمولان دارای شرایط از هم اکنون معاف می باشند .

گذشته از ابهامی که برای تعیین 20 هزار نفر در هر سال وجود داشته و ناشی از نداشتن آمار در سازمانهای نیروهای مسلح و متولی امر سربازی است که از اساس غلط بوده است ، سوالات متعددی نیز بی جواب مانده است که می توان به برخی از آنها اشاره داشت:

1- مشمولانی که در حال خدمت بوده و مدت خرمت باقی مانده آنان به میزان سابقه ایثارگری والدین و کمتر از 21 ماه باشد چه وضعیتی خواهند داشت ؟

2- با توجه به اینکه در حال حاضر مدت خدمت سربازی در نیروهای مسلح حداکثر 21 ماه می باشد تعیین 24 ماه برای معافیت بر چه مبنایی است ؟

3- با توجه به اینکه این امتاز به مشمولان غایب تعلق نمی گیرد ، چنانچه مشمولی با امتیاز بالای 24 در اولویت سال بدلیل محدودیت نفرات قرار نگیرد باید بخدمت اعزام شود یا غیبت نماید ؟

4- با توجه به آمار بدست آمده دارندگان چه میزان امتیاز در چه زمانی باید مراجعه داشته باشند ؟

درمجموع به نظر می رسد هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هم مسئولان ستاد کل و سازمان وظیفه عمومی بدلیل نا آگاهی از آمار و نا توانی در تجزیه و تحلیل اطلاعات قانونی را به تصویب رسانده اند که از عدالت برای مشمولان بسیار فاصله دارد 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید