آدرس موسسهتهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان خواجه نصیرطوسی، نرسیده به میدان سپاه ،روبروی کوچه طاهریان ، پلاک 219 (ساختمان شادی)واحد1 تلفن موسسه77615713-021   ، 77644804 - 021

اینستاگرام

در هفته گذشته دو خبر در حوزه سربازی منتشر شد که البته دومین خبر طبق معمول سالهای اخیر تکذیب خبر اول از سوی ستاد کل نیروهای مسلح بود .

در خبر اول کانال خبری خبرگزاری فارس اطلاع رسانی کرد که بر اساس توافق وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل ، به سربازنی که در سازمان های مردم نهاد فعالیت دارند 6 ماه کسر خدمت تعلق می گیرد و بلا فاصله سردار کمالی از سوی ستاد کل خبر مذکور را تکذیب کرد .

این انتشار و تکذیب از چند جهت قابل توجه است :

 1 - به نظر می رسد خبر گزاری فارس به دلیل وابستگی به سپاه توجه لازم را دارد تا اخباری را که به نوعی در حوزه نیروهای مسلح قرار دارد قبل از اطمینان از صحت آن منتشر نکند و چنانچه خبری اینگونه را منتشر می کند قاعدتا یا توافق نامه را دیده است و یا خبر را از منبع موثقی کسب کرده است که در این صورت تکذیب ستاد کل در حقیقت بیانگر گله مندی از پیش دستی در انتشار خبر و به تبع آن شائبه انفعال ستاد کل در اینگونه موضوعات است .

     ستاد کل نیروهای مسلح همواره سعی کرده پیشنهادهای مراجع مختلف در خصوص سربازی که اتفاقا عمومی ترین موضوع کاری ستاد است  را با عناوینی چون مغایرت با تدابیر فرماندهی کل قوا ، سیاستهای ستاد کل یا عدم آشنایی طراحان و پیشنهاد دهندگان با مقوله امنیت بی اهمیت جلوه داده و تنها خود را مرجع بررسی و طراحی موضوع سربازی قلمداد نماید .

2 - بیان طرحهای مختلف در حوزه سربازی از سوی کارشناسان غیر وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح ، اساتید دانشگاه ، دانشجویان و حتی سازمانهای دولتی که هر از گاهی شاهد آن در رسانه های مختلف و البته واکنش منفی ستاد کل با آن ، نشانگر آنست که بر خلاف تصور کارشناسان ستاد کل، امنیت در برخی حوزه ها از انحصار سازمانهای نظامی خارج شده و با گسترش دانش و فعالیت رسانه و آگاهی فعالان ، ستاد کل باید پاسخ های لازم برای مطالبات عمومی مرتبط را داشته باشد .

3 - اتفاقا همانگونه که در مقاطع مختلف و مصاحبه های متعدد گفته ام توسعه دامنه خدمت سربازی به خدمات اجتماعی و خارج شدن سربازی از انحصار پادگانهای نیروهای مسلح می تواند تاثیر بسزایی در افزایش رغبت مشمولان به خدمت سربازی داشته باشد و از احساس اتلاف وقت آنان در پادگانها جلوگیری کند.

سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی - معاون سابق مشمولان و امور معافیتها 

بالاخره پس از حدود چهل روز از اتمام ثبت نام دارندگان امتیاز کسر خدمت ، سازمان وظیفه عمومی نحوه اجرای آن برای مشمولین را اعلام کرد .

بر اساس اعلام جانشین سازمان وظیفه عمومی مشمولینی که امتیاز آنان به 28 و 29 میرسد می توانند برای اخذ گواهی به یگانهای خدمتی والدین مراجعه کنند. 

برابر توافق ستاد کل و مجلس شورای اسلامی قرار است سالانه 20/000 نفر و در مجموع برنامه توسعه 100 هزار نفر از این امتیاز استفاده نمایند ، هر چند که در مصوبه برنامه توسعه ششم محدودیتی برای استفاده از این امتیاز در نظر گرفته نشده بود ولی مخالفت ستاد کل با اجرای آن ، مجلس را به قبول شرط ستاد کل مجبور نمود.

برابر اعلام سردار کمالی بیش از 340 هزار نفر در فراخوان اعلامی ثبت نام کرده اند و اولویت استفاده با سربازان حین خدمت ، دارندگان برگه آماده بخدمت و نهایتا مشمولان دارای معافیت تحصیلی است.، حال برابر اطلاعات شنیده شده مشمولانی که بیش از 24 امتیاز هستند بالغ بر 140 هزار نفر می باشند که چنانچه 40 در صد آنان موفق به ارائه مدارک لازم برای ادعای مطرح شده نداشته باشند تمامی سهمیه 5 سال آینده مشخص شده و مشمولان دارای شرایط از هم اکنون معاف می باشند .

گذشته از ابهامی که برای تعیین 20 هزار نفر در هر سال وجود داشته و ناشی از نداشتن آمار در سازمانهای نیروهای مسلح و متولی امر سربازی است که از اساس غلط بوده است ، سوالات متعددی نیز بی جواب مانده است که می توان به برخی از آنها اشاره داشت:

1- مشمولانی که در حال خدمت بوده و مدت خرمت باقی مانده آنان به میزان سابقه ایثارگری والدین و کمتر از 21 ماه باشد چه وضعیتی خواهند داشت ؟

2- با توجه به اینکه در حال حاضر مدت خدمت سربازی در نیروهای مسلح حداکثر 21 ماه می باشد تعیین 24 ماه برای معافیت بر چه مبنایی است ؟

3- با توجه به اینکه این امتاز به مشمولان غایب تعلق نمی گیرد ، چنانچه مشمولی با امتیاز بالای 24 در اولویت سال بدلیل محدودیت نفرات قرار نگیرد باید بخدمت اعزام شود یا غیبت نماید ؟

4- با توجه به آمار بدست آمده دارندگان چه میزان امتیاز در چه زمانی باید مراجعه داشته باشند ؟

درمجموع به نظر می رسد هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هم مسئولان ستاد کل و سازمان وظیفه عمومی بدلیل نا آگاهی از آمار و نا توانی در تجزیه و تحلیل اطلاعات قانونی را به تصویب رسانده اند که از عدالت برای مشمولان بسیار فاصله دارد 

یکی از موضوعاتی که مدتی است مشمولان و خانواده های آنان را بی جهت به خود مشغول کرده لحاظ کسر خدمت ایثارگری به ازای هر ماه سابقه جبهه، یک درصد جانبازی و یک ماه اسارت برای فرزندان ایثارگران است - هر چند که دادن امتیاز به فرزندان ایثارگران دارای نکاتی است که بنا ندارم در این نوشتار به آن بپردازم - اینکه نماینگان مجلس با علم به اینکه قبل از اخذ موافقت رهبری مجاز به ورود به مقررات نیروهای مسلح نیستند، اقدام به تصویب موضوعی خارج از اختیارات خود نمایند و با رسانه ای کردن آن بنوعی ستاد کل نیروهای مسلح را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند و بر مطالبات مشمولان بیفزایند در نوبه خود قابل تامل است ،لیکن ستاد کل نیروهای مسلح هم از آن جهت که یا دارای تعامل مناسب با مجلس نیستند و یا حساسیت لازم در خصوص مباحث مرتبط در مجلس را ندارن نیز جای اشکال است . ولی اینکه بعد از اینهمه غفلت و بی توجهی هر روز با انتشار اخباری از موافقت ستاد کل، برگزاری جلسه مشترک با ستادکل و... و خدای ناکرده مطرح کردن خود به عنوان دلسوزان ایثارگران در رسانه های مختلف آرامش فکری مشمولان و خانواده های آنان را بهم می ریزند موضوعی است که باید مورد توجه جدی مسئولان و دست اندرکاران مربوط قرار گیرد و حداقل در جهت حفظ آرامش روحی و روانی جامعه هدف ،انتشار خبر مربوط را فقط یکبار و پس از توافق نهایی و صدور ضوابط و مقررات رسیدگی قرار دهند و سپس اقدام به مصادره مصوبه و اجرا بنام خود کنند .

سرهنگ بازنشسته محمد رضا اکبر حلوایی

 معاون سابق مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی