آدرس موسسهتهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان خواجه نصیرطوسی، نرسیده به میدان سپاه ،روبروی کوچه طاهریان ، پلاک 219 (ساختمان شادی)واحد1 تلفن موسسه77615713-021   ، 77644804 - 021

اینستاگرام

 

یکی از موضوعات مورد قبول در موافقان و منتقدان سربازی چند وجهی بودن آن است که از جمله این وجوه بعد اقتصادی سربازی است؛ هرچند که در سال 94 همایشی با موضوع تاثیر سربازی بر اقتصاد برگزار شد و برخی جنبه‌های آن مورد نقد و بررسی قرار گرفت، لیکن به نظر می‌رسد به‌دلیل محدودیت زمان یا غفلت، به هزینه‌های سربازی پرداخته نشد که البته محدودیت‌های اعمال شده از سوی نیروهای مسلح در ارائه اطلاعات را نیز نباید نادیده گرفت. غفلت عمدی نیروهای مسلح در جمع‌بندی مجموع هزینه‌های مادی و معنوی سربازی سبب می‌شود تا مقایسه شیوه فعلی سربازی با سایر شیوه‌های متداول از منظر اقتصادی و هزینه - فایده برای کارشناسان قدری مشکل شود. به نظر می‌رسد هزینه‌های سربازی را باید در دو دسته کلی آشکار و پنهان مورد بررسی قرار داد:

 

1- هزینه‌های آشکار:

آن بخش از هزینه‌های سربازی است که در بودجه سالانه و متناسب با تعداد سربازان به ستادکل نیروهای مسلح واگذار می‌شود که شامل حقوق، پوشاک، خوراک، بهداشت و درمان و... است که احتمالا بین 5/ 3 تا 4 میلیون تومان برای هر نفر در سال خواهد بود که با توجه به آمار سالانه 400 هزار سرباز مبلغی حدود 1400 تا1600 میلیارد تومان را به خود اختصاص خواهد داد.

2- هزینه‌های پنهان:

متاسفانه این هزینه‌ها دامنه وسیعی را شامل می‌شود که برخی از آن توسط نیروهای مسلح و در حقیقت حاکمیت پرداخت می‌شود و برخی دیگر توسط خانواده مشمولان و سربازان. در این بین نیز برخی هزینه‌هایی که حاکمیت موظف به پرداخت آن است با زیرکی نیروهای مسلح به خانواده‌ها تحمیل می‌شود و همچنین هزینه‌هایی را که در اثر تقلب و تبانی تحمیل می‌شود و پول‌هایی را که باندهای جعل و تقلب نصیب خود می‌کنند نباید از نظر دور داشت. برخی از این هزینه‌ها به شرح زیر است:

الف - ساختار اجرایی سربازی:

علاوه بر سازمان وظیفه عمومی که مسوولیت رسیدگی به وضعیت مشمولان را بر عهده دارد، سازمان‌های نیروهای مسلح نیز برای به‌کارگیری و مدیریت بر سربازان دارای ساختار سازمانی و مراکز خاص هستند که همگی نیز دارای گستردگی در سطح کشور هستند. با توجه به توسعه وظیفه عمومی در شهرستان‌ها و استان‌ها به نظر می‌رسد حداقل 1500 نفر در این مجموعه به‌کار اشتغال دارند که با میانگین حقوق 1/ 5 میلیون تومان در ماه، تقریبا ماهانه حداقل 2 میلیارد تومان و سالانه 24 میلیارد تومان را به خود اختصاص دهد و این به‌جز هزینه‌های پرسنلی درسایر نیروهای مسلح است که با توجه به تعدد و گستردگی و تنوع آنها حداقل همین تعداد پرسنل در نیروهای مسلح را برای به‌کارگیری و رسیدگی به امور سربازان شامل می‌شود. هزینه‌های ساخت، تعمیر، تجهیز و نگهداشت ساختمان و تجهیزات مراکز آموزش سربازان و یگان‌های خدمتی آنان از دیگر اقلام هزینه در این موضوع است که اطلاعات دقیق آن صرفا در اختیار نیروهای مسلح قرار دارد.

ب- هزینه‌های رسیدگی:

1- برابرآمار متولدین،سالانه بیش از 6000 هزار مشمول برای رسیدگی به درخواست‌های خود به دفاتر پلیس +10 مراجعه می‌کنند که اگر میانگین هزینه ثبت درخواست را 10 هزار تومان محاسبه کنیم، سالانه حدود 6 میلیارد تومان توسط مشمولان به این دفاتر پرداخت می‌شود.

2- برابرماده 41 قانون خدمت وظیفه عمومی تمامی مشمولان قبل از اعزام به‌خدمت باید توسط یک پزشک از نیروهای مسلح معاینه شوند، اما از نظر مقررات وظیفه عمومی حتی مشمولانی که تقاضای معافیت دارند باید مورد معاینه قرار گیرندو متاسفانه هزینه این معاینه نیز بر خلاف روح حاکم بر قانون، از مشمولان دریافت می‌شود که با لحاظ حدود 15 هزار تومان برای هر معاینه، هزینه پرداختی با تعداد 600 هزار مشمول سالانه بالغ بر 9 میلیارد تومان می‌شود.

3- با توجه به تعداد مشمولان به نظر می‌رسد سالانه حداقل حدود 100 هزار مشمول برای بهره مندی از معافیت پزشکی و عموما در بیمارستان‌های نیروهای مسلح مورد معاینات تخصصی قرار می‌گیرند که اگر میانگین هزینه آن با لحاظ اقدامات تشخیصی (بستری، آزمایش، انواع گرافی و...) 150 هزار تومان در نظر گرفته شود، سالانه حدود 15 میلیارد تومان توسط مشمولان در این امر هزینه می‌شود و این در حالی است که برابر ماده 42 مکرر همان قانون فقط هزینه طرح پرونده در شورای عالی پزشکی بر عهده مشمولان است.

4- برابر مقررات وظیفه عمومی تمامی مشمولان برای طرح پرونده در شورای پزشکی باید مبلغ 10 هزار تومان پرداخت کنند که با توجه به تعداد 100 هزار مشمول مبلغی حدود یک میلیارد تومان را شامل می‌شود. از سوی دیگر برای طرح پرونده در شورای عالی پزشکی مشمولان ملزم به پرداخت 15 هزار تومان هزینه هستند که اگر 40 درصد آرای شورای پزشکی مورد اعتراض مشمولان قرار گیرد حداقل سالانه 600 میلیون تومان بابت این امر هزینه می‌شود.

پ- هزینه‌های ایاب و ذهاب:

مراجعه بعضی ازمشمولان در روز اعزام به مراکز اعزام تعیین شده با هزینه شخصی که اصولا باید توسط سازمان وظیفه عمومی تامین شود، هزینه ایاب و ذهاب مشمولانی که در شهر خودشان خدمت می‌کنند و به‌دلیل صرفه جویی نیروهای مسلح بعد از ظهرها به خانه می‌روند و هزینه‌هایی که مشمولان برای مراجعه به بیمارستان‌های تعیین شده، از شهرستان‌های مورد سکونت به مراکز استان و بعضا تهران متحمل می‌شوند و... که بدون بررسی میدانی قابل برآورد نیست.

ت - هزینه‌های غفلت شده:

وجود سربازی با وضعیت کنونی و کم‌رغبتی مشمولان به انجام آن سبب شده تا اتفاقات مختلفی در اطراف آن شکل بگیرد، تشکیل باند‌های جعل،تقلب، جازنی و گرفتن وجوه چند میلیونی از مشمولان برای اخذ معافیت، استفاده از فرصت‌های دوستی و روابط غیر سازمانی برای بهره‌مندی از فرصت‌های بهتر خدمتی، دخالت روابط در درخواست سربازان امریه بدون توجه به تخصص آنان و نیاز سازمان متقاضی که عملا تبعیض می‌باشد. آلودگی احتمالی پرسنل در مسیر رسیدگی و اعزام، تقسیم سربازان در درون نیروهای مسلح و به‌کارگیری سربازان در یگان‌های خدمتی به برخی تخلفات که گاه منجر به اخراج آنان از نیروهای مسلح می‌شود و خسارت‌های مادی و معنوی را به سازمان‌های نیروهای مسلح، افراد اخراج شده و مهم‌تر از آن خانواده آنان وارد می‌کند که شاید به‌درستی در ارقام ریالی قابل سنجش نباشد.

ایجاد سرخوردگی در سربازان به‌دلایل مختلف ازجمله نگاه نیروهای مسلح به شان و جایگاه اجتماعی آنان، به‌کارگیری در مشاغل پست بدون توجه به روحیات و شرایط افراد، عدم امکان به‌کارگیری بر اساس تخصص و تحصیلات سربازان، عدم تناسب دانایی عمومی بعضی فرماندهان و سربازان در موضوعات مختلف خصوصا فناوری‌هایی که کاربرد عمومی دارد، وجود تبعیض در نحوه به‌کارگیری سربازان حتی در نیروهای مسلح از نظر سختی و مدت حضور در مراکز نظامی، رفتار تحقیر آمیز برخی فرماندهان با سربازان و گماردن آنان در امور شخصی (متفاوت از گماشتگی در زمان طاغوت) و از همه مهم‌تر بی‌عدالتی در اجرای قانون خدمت وظیفه عمومی واعمال سلیقه شخصی در اجرای قانون (که در مجالی دیگر به‌طور مفصل به آن خواهم پرداخت) و... از جمله عوامل هزینه زا برای کشورو مشمولان است که برآورد دقیق آن نیازمند ارزیابی‌های علمی است که از تخصص نگارنده خارج است. با توجه به مشکلات سربازی برای جوانان و تمایل برخی از آنان برای فرار از سربازی به هر قیمت، عده‌ای با فریب جوانان و جعل، تبانی یا جا زنی به کسب درآمد نامشروع اقدام می‌کنند و سازمان وظیفه عمومی و سایر نیروهای مسلح هزینه‌های مختلفی را برای شناسایی، دستگیری و انهدام اینگونه باندها متحمل می‌شوند ک هم از میزان زیان مادی مشمولان و هم هزینه‌های پیشگیری و برخورد نیروهای مسلح اطلاعات دقیقی در دست نیست.

ث - هزینه‌های متفرقه:

هزینه‌هایی چون تعویض و اصلاح لباس و پوتین تحویل شده به مشمولان ناشی از بی‌کیفیتی یا عدم تناسب با سربازان، تامین خوراک مناسب به دلیل کیفیت پایین غذا در نیروهای مسلح و... که مستقیما به خانواده‌ها تحمیل می‌شود.

دنياي اقتصاد 18/3/95

لینک خبر:

http://donya-e-eqtesad.com/news/1055226

 

 

در حال حاضر بيش از 90 کشور جهان بدون خدمت سربازي اجباري، 70 کشور فاقد سربازي و برخي کشورها فاقد ارتش فعال هستند. در بسياري از کشورها، زنان نيز همانند مردان به خدمت سربازي اعزام مي شوند. به عقيده بسياري از دولت ها و ملت ها، مشارکت در خدمت سربازي به نوعي پرداخت هزينه و ماليات امنيت کشور محسوب مي شود.
سوال اساسي اين است که چرا ما در گروه کشورهايي قرار داريم که خدمت سربازي در آن اجباري است؟ چرا کشور جمهوري اسلامي ايران همانند بسياري از کشورهاي جهان که خدمت سربازي را حذف کرده يا طول مدت آن را کاهش داده اند يا اينکه سيستم سربازي حرفه اي را به اجرا درآورده اند، نيست؟ اين سوال و سوالات مشابه ذهن بسياري از جوانان و خانواده ها را به خود جلب مي کند. به طوري که از کارشناسان و متخصصان حوزه نظامي، اين سوالات به طور مداوم در محافل خصوصي و اجتماعي مطرح مي شود. در پاسخ به اين موارد بايد گفت پياده سازي سيستم سربازي حرفه اي قطعا از مزاياي متعددي برخوردار است؛ اما زيرساخت هاي لازم براي پياده سازي اين ساختار بايد فراهم باشد. در حال حاضر موانع بسيار زيادي براي پياده سازي سربازي حرفه اي در کشور وجود دارد که عمده آن موانع به دليل شرايط سياسي، نظامي، منطقه اي و بين المللي است.
مطالعات مختلف نشان مي دهد کشورهايي که خدمت اجباري را برچيده يا آن را کاهش داده اند يا ساختار سربازي حرفه اي را جايگزين خدمت سربازي اجباري کرده اند، بسترهاي نظامي، سياسي و امنيتي لازم را فراهم کرده اند يا مردم و دولتشان در سايه سياه تهديدها و تحريم هاي سياسي قرار ندارند. بسياري از کشورها عضو پيمان هاي نظامي بين المللي هستند، مانند پيمان ناتو، کشورهاي عضو پيمان شانگهاي، متحد و هم قسم شدند که حمله به هريک از کشورهاي عضو، حمله به همه کشورهاي متحد تلقي مي شود و سبب واکنش ناتو عليه کشور متخاصم خواهد شد. دکترين نظامي کشورها، شرايط نبردهاي نامتقارن، تغيير کمربند امنيتي منطقه، شيطنت قدرت ها در منطقه و دروني کردن جنگ و اختلاف در بين مسلمانان، تقويت گروه هاي تروريستي و ... سبب مي شود که امکان وجود تفاهم هاي نظامي محکم و پايدار بين کشورهاي اسلامي که درصد بالايي از جمعيت جهان را تشکيل مي دهند و غني ترين کشورها به لحاظ سرمايه طبيعي و انرژي محسوب مي شوند برقرار نشود. از اين رو به ناچار به ساختار خدمت سربازي سنتي (غيرحرفه اي) در شرايط کنوني بايد بسنده کنيم و سعي در تقويت نيروي نظامي به وسيله تزريق نيروي مردمي آموزش ديده به بدنه نيروهاي مسلح از طريق مراکز آموزش نظامي داشته باشيم؛ چرا که امنيت ملي موضوعي نيست که به سادگي بتوان از کنار آن گذشت يا آن را ناديده گرفت.
اما دغدغه هاي خانواده ها و جوانان را هم نمي توان ناديده گرفت. با وجود اينکه طي سال هاي اخير تلاش هاي بسيار زيادي از جانب مسوولان سازمان وظيفه عمومي و ستاد کل نيروهاي مسلح کشور براي بهينه سازي خدمت سربازي از طريق اجراي طرح هايي چون کاهش نسبي طول مدت خدمت سربازي، ارتقاي شان و منزلت سرباز و سربازي در کشور، افزايش حقوق سربازان، حمايت از نخبگان علمي و پژوهشي مشمول صورت گرفته، اما تجربه نشان داده است هنوز وضعيت موجود با شرايط ايده آل بسيار فاصله دارد و نيازمند تلاش همه جانبه براي خوشايندسازي خدمت سربازي و قابل تحمل تر شدن آن براي جوانان هستيم. يکي از مهم ترين مشکلات جوانان در اين خصوص، به هدر رفتن 2 سال از طلايي ترين اوقات زندگي آنها است. موضوعي که مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز بوده و به مسوولان براي رفع اين نقيصه بارها توصيه کرده اند. هرچند تلاش در جهت حفظ امنيت جامعه هم از نظر خداوند سبحان و هم ملت شريف ايران ارزشمند و مقدس تلقي مي شود؛ اما در شرايطي که به شکرانه الطاف الهي و تلاش و جانفشاني مدافعان و مجاهدان کشور در خارج از مرزها، صلح و امنيت کامل در فضاي داخلي فراهم است، دوران خدمت سربازي بايد به دوران کسب مهارت و تجربيات ارزشمند فکري، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و حرفه اي جوانان تبديل شود.اين نه فقط به نفع جوانان بلکه همه جامعه خواهد بود. به کارگيري سربازان در حوزه هاي تخصصي متناسب با مهارت ها و قابليت هاي علمي و تخصصي، اقتصادي کردن خدمت سربازي در حوزه هاي غيرنظامي از طريق نگرش هاي نوين به اين حوزه همچون سرباز صنعت، سرباز سازندگي، سرباز معلم و ... و به کارگيري بخشي از منافع اقتصادي طرح هاي مذکور براي پرداخت حقوق به سربازان نظامي و حرکت به سمت حرفه اي تر شدن خدمت سربازي، مي تواند نويدبخش آينده اي روشن براي کشور عزيز و جوانان غيور و عزتمندمان باشد.
مقام معظم رهبري مي فرمايند بايد کاري کنيم که يک جوان فکر نکند سربازي باعث اتلاف وقت مي شود؛ ولي متاسفانه اکثر جوانان موقع خدمت سربازي، نگران عقب ماندگي از زندگي و کار و موقعيت خود هستند؛ البته اين موضوع شامل افرادي مي شود که در دانشگاه هاي معتبر درس خوانده اند يا در کنار پدر خود مشغول کار شده اند. متاسفانه برنامه ريزي درستي براي به کارگيري سرباز در نيروهاي مسلح نداريم. به رغم پيشرفت علم و تکنولوژي، به کارگيري سرباز همانند 50 سال پيش است. امروز با به کارگيري يک دوربين مي توان خيلي بهتر از يک سرباز نگهباني داد و مناطق امنيتي را کنترل کرد. متاسفانه در به کارگيري سرباز به عدالت رفتار نمي کنيم و بيشتر به مساوات عمل مي کنيم. تقسيم يک نيروي مهندسي دانشگاه درجه يک مانند شريف، بهشتي، تهران ... با يک فارغ التحصيل در دانشگاه رده پايين، هيچ فرقي ندارد. به همين دليل سرباز احساس خوبي نسبت به خدمت سربازي ندارد. اگر يک فارغ التحصيل مهندسي عمران را در جايي مانند قرارگاه قرب در سدسازي، راه سازي و... استفاده کنيم در سرباز شوق خدمت ايجاد مي شود. چرا بايد يک سرباز در سرحدات همانند يا شبيه يک سرباز در شهر حقوق بگيرد.

چرا براي افرادي که داراي يک فرزند هستند سخت گيرانه عمل مي کنيم و سن کفالت را 60 سال به 70 سال افزايش يا نياز به مراقبت پدر از بيماري سخت را از 35 به 50 افزايش داده ايم؟
چرا افراد تک فرزند را در شهر خود به کار نمي گيريم؟
چرا يک پزشک يا دندانپزشک بايد همانند يک نيروي عادي 21 ماه خدمت کند. آيا اين عدالت است؟
چرا از امريه بايد افراد خاصي استفاده کنند؟ آيا نمي شود تک فرزند يا معاف از رزم از امريه استفاده کنند؟
سربازي مقدس است؛ درحالي که براي افرادي که 8 سال غيبت دارند خريد سربازي فراهم است. آيا نمي شود با يک غيبت مناسب نسبت به فروش خدمت اقدام و پول فروش را صرف سربازي که در سرحدات خدمت مي کند، کرد؟
چرا ما نبايد از فارغ التحصيل مراکز درجه يک دانشگاهي به نحو بهينه استفاده کنيم يا مدت خدمت وي را کاهش دهيم. گاهي اوقات ما تصميمات اشتباه مي گيريم، مانند معافيت نفرات برتر کنکور، مثلا نفر اول شريف با نفر اول رشته ابتدايي هر دو معاف مي شوند يا مانند سه برادري يا چاقي، لاغري و موارد مشابه که اصلا به عدالت نزديک نيست. ما بايد به سربازي که در مرز خدمت مي کند، امتياز بدهيم که با ديدن آموزش ويژه اگر مايل هستند با توجه به کسب تجربه در منطقه بمانند و حقوق دريافت کنند تا بعد از خدمت پس انداز داشته باشند. سربازي که در مرز خدمت مي کند و سختي مي کشد، براي استخدام و جذب در نيروهاي مسلح بايد در اولويت باشد و خانواده سربازاني که در مرز خدمت مي کنند، بايد کاملا در پوشش رفاهي و بهداشتي باشند، البته نبايد ناديده گرفت که کارهايي که براي نخبگان انجام مي شود خوب است؛ ولي کافي نيست.
سربازي به معناي سرباختن يا جانفشاني کردن است آيا ما از سرباز واقعي سربازي استفاده مي کنيم؟

*معاون اسبق مشمولان و امور معافيت هاي سازمان وظيفه عمومي

روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4148 به تاريخ 28/6/96، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:
magiran.com/n3630777 


نويسنده: سرهنگ بازنشسته محمدرضا اكبر حلوايي*

             معاون سابق مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی

يکي از اخباري که اخيرا و به واسطه کارکرد فضاي مجازي در جامعه شنيده مي شود، موضوع تيراندازي سربازان در پادگان ها به سوي دوستان و فرماندهان خود است؛ موضوعي که اتفاقا تازه نيست و با تاريخ خدمت اجباري در همه کشورها عجين است. قطعا خودزني و ديگرزني در همه ادوار در پادگان ها و خصوصا از سوي سربازان صورت گرفته و چنانچه فکر اساسي براي مقابله منطقي با آن صورت نگيرد و سربازي با همين شيوه ادامه يابد، بازهم شاهد اين اتفاق ها خواهيم بود. تيراندازي در کهريزک نيز در همين چارچوب قابل تحليل و بررسي است.

به طور کلي اين گونه رفتارها از سوي سربازان را بايد در موارد زير جست وجو کرد:

۱- غفلت يا بي توجهي سازمان وظيفه عمومي:
الف- شماري از مشمولان به دلايل مختلف داراي زمينه بيماري هاي روحي و رواني هستند که يا موقع اعلام آمادگي براي اعزام به خدمت، از ترس محدوديت هاي معافيت پزشکي در استخدام و حتي رفتار جامعه با آنها، کتمان مي کنند که بعضا با غفلت پزشکان که معاينه اوليه و تشخيص آنان، با همان زمينه هاي بيماري به مراکز نيروهاي مسلح اعزام مي شوند.

ب - بيماري و سوابق درماني خود را در مراحل رسيدگي براي اعزام بيان مي کنند؛ ليکن با اين تفکر که قصد فرار از خدمت را دارند يا سابقه دو بار بستري در بيمارستان رواني را ندارند از سوي شوراي پزشکي وظيفه عمومي و با سختگيري فراتر از آيين نامه مربوط-که اتفاقا آن هم سختگيرانه نوشته شده- در حد معافيت تشخيص داده نشده و به خدمت اعزام مي شوند.

۲- شرايط خدمتي در نيروهاي مسلح و عدم توجه به شرايط روحي سربازان در مراکز نظامي:

الف - شرايط نامساعد خدمتي در برخي مراکز نيروهاي مسلح:
برخي پادگان هاي نيروهاي مسلح به دلايل نظامي در نقاط مرزي و محروم واقع شده و عدم دسترسي سربازان به وسايل تفريحي و سرگرمي، کمبود امکانات ورزشي در يگان ها، فشار ماموريتي بيش از توان به سربازان و... آنان را در شرايط روحي و رواني سخت قرار مي دهد که منجر به رفتارهاي نامتعارف مي شود.

ب- رفتار غلط و غيرپدرانه برخي فرماندهان و کارکنان نيروهاي مسلح:
هرچند که اصول نظامي و آيين نامه انضباطي نيروهاي مسلح تاکيد بر رفتار پدرانه و قاضي مآبانه فرماندهان در مواجهه با تخلفات کارکنان داشته و حتي تنبيه دسته جمعي را نهي کرده است، ليکن برخي فرماندهان اين موارد را رعايت نمي کنند و با اين فکر که بايد براي ساخته شدن سربازها آنان را در فشار قرار داد و حتي تحقير کرد، شرايط سختي را براي سربازان به وجود مي آورند که سبب تشديد مشکلات روحي آنان مي شود و نهايتا با دستيابي به اسلحه اقدام به خودزني يا ديگرزني مي کنند.

پ- بعد مسافت محل خدمت و زندگي سربازان:
هرچند که وظيفه عمومي تلاش دارد سربازان را در مراکز نزديک به استان محل زندگي اختصاص دهد اما آمايش سرزميني مراکز آموزش، شرايط برخي نيروهاي مسلح در پذيرش يا عدم پذيرش سربازان خاص و... مانع از اجراي دقيق اين خواسته مي شود.البته نبايد غفلت کرد که اين اقدام وظيفه عمومي فقط در تخصيص مرکز آموزش مصداق دارد و به کارگيري سربازان پس از اتمام آموزش بر عهده نيروهاي مسلح است که با توجه به پراکندگي يگان ها، سربازان را تقسيم مي کنند. به هر حال دوري محل خدمت از محل زندگي، سربازان را از نظر خلا عاطفي، تشديد مشکلات خانواده خصوصا در بعد معيشت به دليل اعزام به سربازي و کاهش درآمد، احساس بي اثر بودن سربازي در زندگي فردي، دور شدن از شرايط کاري و زندگي، فشارهاي بي مورد خانواده همسر و... به جايي مي رساند که متاسفانه راه رهايي را در خودزني مي بيند و آنجا که شرايط محيط خدمتي، رفتار فرماندهان يا همقطاران اين احساس را تشديد مي کند، موضوع ديگرزني يا کشتار جمعي هم به اين رفتار اضافه مي شود. حقيقت آن است که نيروهاي مسلح و خصوصا ستاد کل بايد اين موضوع را ريشه يابي کند و بدون تعصب به سربازي اجباري، راهکاري عاقلانه براي موضوع سربازي از نظر مدت و کيفيت و حداقل خوشايندسازي آن از طريق تسهيل شرايط خدمتي، توجيه فرماندهان به چگونگي رفتار با سربازان و پايش روحي و رواني سربازان در حين خدمت بيابد.


روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4148 به تاريخ 28/6/96، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:
magiran.com/n3630773


آثار ديگري از "سرهنگ بازنشسته محمدرضا اكبر حلوايي"

هزينه هاي آشكار و ضمني
سرهنگ بازنشسته محمدرضا اكبر حلوايي*، دنياي اقتصاد 18/3/95